אורז

כך תכיני לו ריזוטו מו-שלם

עשית מעשה נועז ביותר, גבירתי הצעירה. הזמנת אותו לארוחת ערב רומנטית אצלך היום בשמונה בערב. פיזרת נרות ברחבי פינת האוכל, עמעמת את התאורה, לבשת את השמלה הנכונה ובישלת את המאכלים הכי מושקעים שעלו בדעתך כדי להוכיח לו שאת בשלנית מדהימה. וואו, הוא הולך ליפול שדוד לרגליך – הרי יודעים שהדרך אל לבו של גבר עוברת דרך הקיבה (כן, נו, מה לעשות, גברים).
החלטת לפנק את הבחור שלך עם ריזוטו, כי ריזוטו זה כזה מאכל מתוחכם שיעשה לשניכם כזה נעים טעים בפה. אבל איך? איך תכיני את הריזוטו המושלם כמו טובי השפים?

האהבה למטבח האיטלקי אינה רק לפיצות או לפסטות. גם הריזוטו נכנס ללב שלנו הישראלים. מדובר בתבשיל אורז נימוח ומנחם בטירוף. הטעם שלו עדין והוא קרמי, ומחליק כל כך בקלות על הלשון. כיף נורא להזמין את התבשיל במסעדות איטלקיות, שהפכו אותו כמובן למנת חובה בתפריט שלהן.

את יכולה להירגע, מלאכת ההכנה של ריזוטו ממש אבל ממש לא מסובכת במיוחד. האמת? זה פשוט לאללה, אבל אל תגלי לבחור, שיחשוב שאת התאבדת על המנה הזאת… חשוב לעקוב אחרי מספר כללים מרכזיים שהופכים ביחד ל"שיטת ריזוטו", ולהשקיע לטובת העניין בסך הכול חצי שעה של עבודה מכל הלב.

אז ככה את הולכת להכין לו ריזוטו מו-שלם:

1. הצטיידי באורז לריזוטו מסוג "ארבוריו" – הגרגרים של האורז הזה אוצרים בתוכם תכונות ייחודיות שמתאימות מאוד לבישול ריזוטו. במהלך הבישול וספיגת הנוזלים האורז משחרר המון עמילנים, שהם המקור העיקרי לקרמיות המעולה של המנה. מצד שני, הוא שומר על ליבה נגיסה (מה שנקרא "אל דנטה") שמותירה את הגרגרים עדיין נפרדים זה מזה, מבלי להפוך לדייסה עיסתית. ואת הרי לא רוצה להגיש דייסה לבחור, נכון?

2. מבשלים נוזל חם לבישול באופן הדרגתי של האורז – העיקרון הבסיסי בשיטת הריזוטו הוא ספיגה הדרגתית של נוזלים, כאשר תוך כדי בוחשים ובוחשים. חשוב להכין מראש נוזל חם, ומומלץ שיהיה בו ציר כלשהו עשיר בטעם.

3. משקיעים, משקיעים ומשקיעים במלאכת הבישול – לרוב פוצחים בבישול על ידי אידוי בשמן של האורז, בשילוב עם בצל או שום (או גם וגם), ובשלב הבא מתחילים בהוספת הנוזלים – ציר, מים ולעתים גם מפתיעים עם יין לבן. העניין החשוב ביותר שעליו קמה ונופלת המנה היא הבחישה. הבחישה משחררת מגרגירי האורז את העמילן. זו לא מנה שבה פשוט שמים אורז בסיר והולכים להתעסק בעניינים אחרים בזמן שהוא מתבשל. לא ולא. ריזוטו מו-שלם מצריך בישול בבקרה שלך לכל אורך הדרך.

4. שלב הטעימה וההגשה – תהליך הבישול ההדרגתי אורך בין 20-30 דקות. כדי להיות משוכנעים שהגרגרים כבר רכים, קרמיים אך גם נפרדים זה מזה ואף נגיסים, הדבר הכי פשוט הוא לטעום ולהרגיש את התבשיל. אם צריך, ממשיכים לבשל ולהוסיף נוזלים, עד שהריזוטו מוכן בהחלט לאכילה ולא מבייש את הבשלנית הרומנטית.

5. השראה – את טכניקת הבישול של הריזוטו אפשר לאמץ כדי לבשל תבשילים עם דגנים אחרים: גריסים, סוגים שונים של חיטה, קינואה, אורז עגול מלא וכדומה. יהיה אולי צורך בכמויות נוזלים שונות ולמשך זמן בישול קצר או ארוך יותר, אבל שיטת הבישול דומה. החלק המעניין והמסקרן הוא שכל דגן מקבל מרקם אחר בבישול. שווה לנסות!

שיהיה לך בתיאבון ובהצלחה בערב הרומנטי שלכם… ☺

כתיבת תגובה